İntifa Sözleşmelerinde Erteleme Yok

Akaryakıt sektöründeki intifa sözleşmeleri için 18 Eylül 2010’da sona erecek olan geçiş sürecinde uzatma yapılmadı.

Muafiyetten yararlanmak için en fazla beş yıl süreli olarak düzenlenmesi öngörülen akaryakıt sektöründeki intifa sözleşmeleri için 18 Eylül 2010’da sona erecek olan geçiş sürecinde uzatma yapılmadı.

Bilindiği üzere akaryakıt dağıtım şirketleri lehine akaryakıt istasyonunun kurulacağı gayrimenkul üzerinde 15-25 yıllık sürelere varan intifa hakkı ya da tapuya şerh edilmiş kira hakkı tesis edilmekte. Rekabet Kurulu 05.03.2009 tarihinde aldığı kararla, bayilik sözleşmelerinin eki niteliğinde olan bu tür uzun süreli intifa hakkı ve benzeri haklar tanıyan  sözleşmelerin bayi üzerindeki rekabet yasağının süresini fiili olarak uzattığını belirtmiş ve beş yılı aşan süreler öngören sözleşmelerin  muafiyetten yararlanamayacağını ifade etmişti.

Rekabet Kurulu’nun akaryakıt sektöründeki dikey anlaşmalara ilişkin almış olduğu ve Danıştay tarafından da onaylanan kararlar ile Akaryakıt Sektör Raporu ile sektörde pazar kapama etkisinin varlığı yönünde tespitlere ulaşılmıştı. Buna dayanılarak, bayilik ve intifa hakkı sözleşmelerinin 2002/2 sayılı Tebliğ’e uygun olarak 5 yılı aşmayacak şekilde yapılması, aksi halde cezai yaptırım uygulanabileceği duyuruldu.

Akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin uygulamanın ileri bir tarihe ertelenmesinin münkün olup olmadığı yönündeki sorularının da etkisiyle yapılan duyuruda, Tebliğ’in kısmen veya tamamen değiştirilmesi yahut uygulamasının ertelenmesi yönünde bir çalışma bulunmadığı belirtildi. Bu sebeple muafiyet koşullarını taşımayan bir anlaşmanın geçersizlik yaptırımına tabi olacağının unutulmaması ve ilgili dağıtım şirketlerinin ve bayilerin 18 Eylül 2010 tarihine kadar gerekli tedbirleri almaları gerekiyor. Böylece 18 Eylül 2005 tarihinden önce yapılmış olup 18 Eylül 2010 tarihine kadar süresi dolmayan intifa sözleşmelerinin bu tarihte sona ermesi öngörülüyor ve 18 Eylül 2005 tarihinden sonra yapılmış olan sözleşmelerin de sürelerinin tapuda süre kısaltma işlemi yapılarak 5 yıl olarak belirlenmesi gerekiyor. Bu tarihlerin aşılması halinde ise hem para cezası hem de geçersizlik yaptırımı uygulanabileceği belirtiliyor.

Yazar: Belit Polat

She dares to know.

One thought on “İntifa Sözleşmelerinde Erteleme Yok”

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.