ACTECON ve ELSA’dan Genç Hukukçulara Yaz Okulu

ELSA yaz okulunun altıncısı bu yıl 26 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasında altıncısı gerçekleştirildi.

ELSA (The European Law Students’ Association – Avrupa Genç Hukukçular Derneği) tarafından Şirket Birleşmeleri ve Devralmaları konusunda 2005’ten itibaren her yıl düzenlenen yaz okulunun altıncısı bu yıl 26 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasında altıncısı gerçekleştirildi.

4 Mayıs 1981 yılında, Viyana’da; Avusturyalı, Macar, Polonyalı ve Batı Alman dört hukuk öğrencisi tarafından kurulan ELSA kısa sürede tüm Avrupa’ya yayılarak 29 Nisan 1991’de İstanbul’a adım atarak, 1996 yılında kurulan İzmir ve Ankara şubeleriyle de Türkiye’deki faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye ve Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İngiltere, Yunanistan gibi Avrupa’daki 35 ülkeden ve 250’den fazla hukuk fakültesinden 25.000 öğrenci ya da mezun genç hukukçuyu kapsayarak akademik faaliyetlerle seminer ve konferanslar organize eden ELSA ayrıca öğrencilerin ve genç hukukçuların kısa dönemli olarak yurt dışında hukuk bürolarında stajyer olarak yer alarak mesleki anlamda faaliyette bulunmalarına imkan veren değişim programları düzenliyor. ELSA İstanbul da, her yıl yaz döneminde Şirket Birleşmeleri ve Devralmalar konulu bir “eğitim ve sertifika” programı organize ediyor. Yaz Okulu’nda seçilen konu üzerine, alanında uzman yerli ve yabancı eğitmenler tarafından katılımcılara bir hafta süreyle eğitim veriliyor. Bu bir haftalık süre zarfında katılımcılar eğitim almalarının yanı sıra, kendileri için önceden hazırlanmış kültürel ve sosyal faaliyetlere de katılma fırsatını yakalıyorlar. İstanbul ve Türkiye’nin temsil edildiği organizasyonun temel amacı Avrupa Ülkelerinden katılan öğrencilere Türk kültürünü ve Türk Hukukunu ve işleyişini tanıtabilmek.

Yaz Okulu’nun bu yılki organizasyonunda öğrenciler İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampusunda eğitimlerini alıp, Bilgi Üniversitesi yurtlarında konakladılar. Katılımcılar havaalanında karşılandı, bir hafta süren organizasyon boyunca hafta içi her gün, gün boyu eğitimleri sürdü. Sonrasında Türk yemeklerini tatmaları adına yemekler tattırılıp, ardından bir gecesi Geleneksel Türk gecesi olmak üzere çeşitli sosyal programlar düzenlendi. Haftasonu da İstanbul’un Kapalıçarşı, Dolmabahçe gibi tarihi ve turistik zenginlikleri tanıtıldı.

Yaz okulu kapsamında bu yıl bir yenilik daha gerçekleştirildi ve hafta içi bir tam günlük bir rekabet hukuku semineri düzenlendi.  ACTECON sponsorluğunda gerçekleşen seminer Cemile Sultan Korusu’nda kahvaltı sonrası dersler ile başlayıp öğleden sonra havuz partisi olarak devam etti. Bir haftalık programın en renkli gününde ACTECON ve uluslar arası hukuk bürosu Bird & Bird den gelen konuşmacılar rekabet hukuku alanında eğitim verdi.

28 Temmuz günü Cemile Sultan Korusu’nda keyifli bir kahvaltı ile başlayan gün, yoğun bir ders programının ardından havuz aktivitesi gibi sosyal organizasyonlar ve turistik geziler ile devam etti. Programa, ACTECON’dan Dr. M. Fevzi Toksoy ile Bahadır Balkı ve Bird & Bird firmasından Grzegorz Dembowski konuşmacı olarak katılarak öğrencilere Birleşme ve Devralmaların hem Türkiye hem de Avrupa uygulaması konusunda eğitimler verdi. Çeşitli Avrupa ülkelerinden yaklaşık 50 sayıda öğrencinin katıldığı toplam 16 dersten oluşan program sonunda katılımcılara sertifikalar sunuldu. Gündüzleri sunulan bu yoğun ders programı ile beraber, hazırlanan sosyal programlarla da katılımcılar İstanbul’u keşfetme imkanı buldu.

Yazar: Belit Polat

She dares to know.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.