Karteller Banyomuzda!

AB Komisyonu fiyat karteli nedeniyle toplamda 622 milyon Euro cezaya mahkum eden bir karar verdi.

AB Komisyonu 23 Haziran’da lavabo, küvet gibi banyo eşyaları alanında faaliyet gösteren 17 şirketi oluşturdukları fiyat karteli nedeniyle toplamda 622 milyon Euro cezaya mahkum eden bir karar verdi.

Komisyon, söz konusu 17 şirketin 1992-2004 yılları arasında bir meslek birliği kapsamında gerçekleştirdikleri yüzlerce toplantıda Almanya, Avusturya, İtalya, Belçika, Fransa ve Hollanda’da geçerli olacak şekilde fiyat artışları, asgari fiyatlar ve primler gibi konularda anlaşarak 12 yıl boyunca rekabet kurallarını ihlal ettiklerini ortaya çıkardı. Komisyon ayrıca soruşturmaya konu 5 şirkete, ihlal sebebiyle öngörülen cezaların bu şirketlerin iflas etmelerine sebep olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak cezalarında indirim uyguladı.

Ideal Standard soruşturma neticesinde 326 milyon Euro ile en yüksek cezayı aldı. Komisyon bu ceza miktarına ulaşırken, kartelin işleyişi hakkındaki bilgileri Komisyon’a sunması sebebiyle Ideal Standard’ın cezasında %30 oranında indirim uyguladı. Eczacıbaşı Holding’in 2006 yılında devraldığı Villeroy & Boch’un yanı sıra Artweger, Cisal, Dornbracht, Duravit, Duscholux, Grohe, Hansa, Kludi, Mamoli, Roca, RAF, Sanitec, Teorema ve Zucchetti de soruşturma neticesinde diğer ceza alan şirketler oldular. Masco adlı Amerikan şirketi ise kartelin varlığına ilişkin bilgileri Komisyon’a ilk bildiren şirket olduğu için Pişmanlık hükümleri gereğince cezadan muaf tutuldu.

Komisyon ayrıca, ekonomik krizin etkisini sürdürmesi ve bazı şirketlerin bu cezaları karşılayamama riski nedeniyle ceza miktarında indirime gitmesinin ceza politikalarında yumuşama olarak yorumlanmaması gerektiğini de açıkça belirtti.

Komisyon 2004 yılından bu yana rekabete aykırılık bulduğu davalarda toplam 10 milyar Euro’ya yakın para cezası kesmiş durumda.

One thought on “Karteller Banyomuzda!”

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.